OC odszkodowanie krok po kroku

OC odszkodowanie. Wyceny czas.

OC odszkodowanie. Kiedy ubezpieczyciel wyliczy już koszty naprawy, skontaktuje się z kierowcą i przekaże mu gotowy kosztorys. Pamiętaj, by nie akceptować na ślepo zaproponowanej wyceny. Niestety, towarzystwa zaniżają niekiedy odszkodowanie w sposób niezgodny z prawem. Wyliczając koszty naprawy, ubezpieczyciel powinien zazwyczaj uwzględnić cenę oryginalnych części zamiennych. Zdanie Rzecznika Finansowego jest jasne. Ustalenie wielkości odszkodowania w oparciu o cenę tańszych zamienników jest możliwe tylko wtedy, kiedy właściciel pojazdu zgodzi się na to lub jeżeli w momencie wypadku w aucie znajdowały się już takie zamienniki.

Sprawdź: Odkup odszkodowań

OC odszkodowanie. Rozbieżności.

Między warsztatami i ubezpieczycielami jest ogromna różnica przy wycenie uszkodzeń. Owe różnice sięgają nawet kilku tysięcy złotych, więc nie chodzi tu o żadne grosze. Firmy ubezpieczeniowe wiążą również uszkodzenia do wcześniejszych wydarzeń.

Usiłują nam za wszelką cenę udowodnić, że błotnik był uszkodzony dużo wcześniej, przed powstaniem szkody, o którą się rozchodzi. Nie ma takich okoliczności, które przekonają ich, że się mylą.  Rzeczoznawcy wysłani przez towarzystwa ubezpieczeniowe stosują też pewien trick. Otóż zaniżają  stawkę za godzinę pracy w warsztacie. Optymalnym rozwiązaniem będzie telefon  się do niezależnego rzeczoznawcy. On już zna się na robocie. Jego działania doprowadzą nas do happy endu.

OC odszkodowanie. Co ubezpieczyciel powinien wiedzieć?

Ubezpieczycielowi sprawcy należy przekazać wszelkie dane osobowe uczestników zdarzenia. Istotne będą też informacje o pojazdach. Nadrzędne to  jednak podanie numery Polisy OC sprawcy wypadku. Towarzystwo powinno również być poinformowane o wszelkich okolicznościach zajścia. Odnajdziemy je w podpisanym wspólnie oświadczeniu. Gdy jednak nie doszło do jego spisania, bo nikt nie chciał przyznać się do winy, bez policji się nie obędzie. Zaleca się poszukać świadków, którzy bez wątpienia uwiarygodnią nasze zeznania.

Gdy już ubezpieczyciel otrzyma wszelkie dane, wyśle do nas swego rzeczoznawcę. Ma on za zadanie jak najbardziej dokładne udokumentowanie skutków zdarzenia drogowego. Na podstawie swych oględzin sporządzi następnie kosztorys. Niektóre firmy wprowadziły już usługę oględzin online, lecz więcej jest sceptyków tego rozwiązania, niż zwolenników.

Kosztorys, który sporządził przysłany rzeczoznawca powinien zawierać ceny części oryginalnych. Nie chodzi tu tylko a pojazdy pozostające na gwarancji producenta. Często się niestety zdarza odwrotna praktyka. Pracownik dokonuje kosztorysu na podstawie tańszych zamienników.

Czytaj:

Rzeczoznawca Białystok i cała Polska