Odszkodowanie z AC. Kłopot czy nie?

Odszkodowanie z AC. Wypadki są wszędzie.

Odszkodowanie z AC. Wypadki chodzą po ludziach. Wystarczy jedna pechowa chwila. Praktycznie jako, że aut nie ubywa, kolizja może nas spotkać wszędzie. Jeśli jest nam to pisane, po prostu musimy to przeżyć. Tak więc nie ma znaczenia dokąd zmierzamy – czy do ukochanej teściowej czy ulubionego kolegi. Licho nie śpi, a za nim stoi również biurokracja.

Gdy już dojdzie do nieszczęścia w natłoku emocji  nie zawsze pamiętamy o tym by jak najszybciej skontaktować się ze swym towarzystwem. Wszystko to odkładamy na potem, co jest poważnym błędem z naszej strony. Nie powinno to się nam zdarzyć. Każda sekunda zwłoki niesie ze sobą poważnie skutki.

Odszkodowanie z AC. Zasady za granicą.

Główne  zasady działania odszkodowania z AC za granicą są podobne do tych, które działają w Polsce. Na dzień dobry należy pobawić się nieco w uzupełnianie papierów. Na początek będzie to wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Najlepiej zrobić je w obu wersjach językowych.

Wzór dokumentu możemy odnaleźć na stronie Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Warto zrobić sobie kilka kopii i na wszelki wypadek trzymać je w aucie.  Nie znamy bowiem dnia i godziny kiedy się przyda. W piśmie tym będą określone wszelkie istotne okoliczności kolizji/wypadku. Ponadto dane ubezpieczycieli i uczestników wypadku, kolizji. Dane jednak można spisać również na zwykłej kartce papieru.

Odszkodowanie z AC. Gdzie się zgłaszać?

W przypadku państw UE oraz Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Lichtensteinu, zaistniałą szkodę musimy zgłosić prosto do firmy, w której winowajca opłacał składki.  Oczywiście mamy święte prawo to uczynić po powrocie do kraju, za pomocą polskiego zakładu ubezpieczeń. To on jest bowiem  reprezentantem ds. roszczeń zagranicznego ubezpieczyciela. Gdy już mamy wiedzę odnośnie nazwy ubezpieczyciela sprawcy oraz kraju, w którym pojazd został zarejestrowany, reprezentanta do spraw roszczeń ustalić można za pośrednictwem Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Gdy jednak określony podmiot nie posiada reprezentanta na terenie naszego kraju, szkody będą rozpatrywana.