Odszkodowanie z OC. Lepiej się dogadać

Odszkodowanie z oc. Jeżeli zaakceptujemy w ciemno wycenę odszkodowania przez ubezpieczyciela po kolizji lub wypadku, to tak jakbyśmy zgodzili się na to, by nas obrabowano, bowiem nagminną praktyką jest to, że zaniżane jest odszkodowanie z oc.

Odszkodowanie z OC. Nie akceptuj w ciemno

Dlatego bardzo ważne jest, by nie zaakceptować zaproponowanej przez ubezpieczyciela wyceny. Dla przykładu wyliczając koszty naprawy ubezpieczyciel powinien uwzględnić cenę oryginalnych części zamiennych. Często jednak ustalenie wielkości odszkodowania jest w oparciu o cenę tańszych zamienników. A to jest możliwe tylko wtedy, kiedy właściciel pojazdu zgodzi się na to lub gdy w momencie wypadku w aucie znajdowały się już takie zamienniki. Zatem jeżeli przy poprzednich naprawach nie korzystaliśmy z tanich części zamiennych, ubezpieczyciel nie ma absolutnie prawa wciskać nam tanich zamienników tylko musi wycenić oryginalne części.

Warto pamiętać, że każdy warsztat i każdy ubezpieczyciel inaczej wycenia odszkodowania. Różnice sięgają nawet kilku tysięcy złotych! Dlatego też warto zauważyć, że nie chodzi tutaj o żadne drobne. Nie oszukujmy się im droższy i bardziej wartościowy samochód tym bardziej ubezpieczyciel przy odszkodowaniu będzie zgrzytał zębami. W niektórych autach reflektor może kosztować kilka tysięcy złotych!

Odszkodowanie z OC. Stare uszkodzenia?

Dlatego likwidator szkód będzie chciał udowodnić, że niektóre uszkodzenia były dużo wcześniej – a to błotnik, a to progi, a to reflektor. W zależności od tego co się wydarzyło. Likwidatorzy wysłani przez towarzystwa ubezpieczeniowe stosują też pewien trik. Otóż zaniżają stawkę za godzinę pracy w warsztacie. Optymalnym rozwiązaniem będzie telefon się do niezależnego rzeczoznawcy. On już zna się na robocie. Jego działania doprowadzą nas do happy endu i wysokiego odszkodowania.

Odszkodowanie z OC. Lepiej się dogadać

Po kolizji ubezpieczycielowi należy przekazać wszelkie dane osobowe uczestników zdarzenia. Istotne będą też informacje o pojazdach. Nadrzędne jest podanie numery polisy sprawcy zdarzenia. Towarzystwo powinno również być poinformowane o wszelkich okolicznościach zajścia. Odnajdziemy je w podpisanym wspólnie oświadczeniu sprawcy kolizji. Czasem jednak strony nie mogą dojść do porozumienia wtedy potrzeba wezwać policje, która rozstrzygnie kto zawinił, a kto jest ofiarą. Należy jednak pamiętąć, że dwie osoby mogą być ukarane mandatami. Zatem lepiej się dogadać.

Zerknij na pełną ofertę dopłat do odszkodowań firmy XPRIME