Odszkodowanie z OC. Formalności

Odszkodowanie z OC. Kupno samochodu to nie tylko przyjemność z powodu nowego „domownika” w rodzinie. Trzeba też zająć się załatwieniem pewnych formalności. O ile kupnop samochodu jest proste – bo wystarczy wypisać 2 umowy kupno-sprzedaż i zapłacić, to kolejne kroki nie są takie oczywiste. Przede wszystkim podatek. Utarło się, że jak zapłaciliśmy za samochód mniej niż 1000 zł, to nie musimy płacić za niego 2 proc. podatku. To nie jest prawda. Bowiem dużo byłoby chytrych, co by kupowali drogie samochody, a w umowie wpisywali 999 zł. Nie osuzkujmy się w Urzędzie Skarbowym nie pracują osoby głupie. Jest specjalna książka, w której wymienione są praktycznie wszystkie modele samochodów wraz z ceną rynkową. Zapewne przy okienku, gdzie trzeba zapłacić podatek możecie się mocno zdziwić, gdy zobaczycie ile rzeczywiście jest wart wasz samochód. Powiedzmy kupiliście starego golfa za 2500 zł. W książeczce urzędu skarbowego cena takiego golfa to ponad 4000 zł. Podatek oczywiście należy zapłacić od kwoty z książeczki.

Odszkodowanie z OC. Polisa jest ciągła

Drugim krokiem, jest wybór ubezpieczenia. Generalnie w Polsce ubezpieczenie oc jest ciągłe. To znaczy, że zarejestrowany samochód musi być ubezpieczony niezależnie czy jeździ czy nie, a także czy kierowca zapłacił czy nie. Dlatego przy kupnie samochodu warto sprawdzić czy ważne jest ubezpieczenie OC. Bowiem opłacając nowe OC będziemy musieli pokryć zaległości. Wybór ubezpieczyciela nie ma żadnych ograniczeń. Warto jednak wybrać takiego, który da nam najniższą składkę OC. Nie ma po co przepłacać.

Chociaż ceny ubezpieczeń teoretycznie powinny być wszędzie takie same, to na ich wysokość wpływają różne czynniki. I tak w jednej firmie młody kierowca może być mniej pożądany i dostanie wyższą składkę, w innej zaś ubezpieczyciel idzie na ilość i daje każdemu najtaniej jak może. Przy wypłacie odszkodowania nie ma to większego znaczenia. Bowiem odszkodowanie z oc zawsze jest wypłacane po likwidacji szkody, czyli po sprawdzeniu jak duże straty są w samochodzie biorącym udział w kolizji lub wypadku. Zatem zapłacenie wyższej składki nie oznacza jeszcze, że dostaniemy więcej pieniędzy. Najwięcej pieniędzy otrzymamy po oddając nasze roszczenie na odkup odszkodowań.

Odszkodowanie z OC. Dopłata do składki

Warto pamiętać, że gdy zakupiliśmy nowe auto, to mamy prawo wypowiedzieć polisę w każdym momencie. Należy wbić sobie do głowy, iż że ubezpieczenie wcześniejszego właściciela nigdy nie zostanie przedłużone w sposób automatyczny po zakończeniu okresu, na który było wykupione. Co to oznacza w praktyce? Gdy po tym terminie nie ogarniemy nowej polisy, będziemy jeździć autem nieubezpieczonym, co grozi wpadką. Co więcej trwanie przy polisie OC poprzedniego właściciela powiązana jest ściśle z dopłatą składki. Towarzystwo ubezpieczeniowe może ją przeliczyć ze względu na większe zagrożenia powstania określonej szkody.