Szkoda OC. Sposoby likwidacji.

Szkoda OC. Co do wyboru?

Kierowca ma wybór między gotówkową i bezgotówkową likwidacją szkody. Jeśli chodzi o tą pierwszą odszkodowanie jest wypłacane właścicielowi samochodu (np. z polisy OC sprawcy). Gdy kierowca zdecyduje się na formę bezgotówkową, jego auto jest naprawiane w warsztacie, który rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Oba sposoby wypłaty odszkodowania mają swoje wady i zalety. Szkoda OC.

Szkoda OC. Metoda kosztorysowa.

Jest to rozliczenie gotówkowe, gdyż to wysokość odszkodowania jest wyznaczana w oparciu o kosztorys planowanych napraw. Likwidatorzy szkód z towarzystw ubezpieczeniowych zachęcają kierowców do korzystania z gotówkowej metody rozliczenia. Należy sprawdzić czy wycena według kosztorysu, przedstawiona przez ubezpieczyciela, posiada także podatek VAT na części wymienne.

Dużym plusem metody kosztorysowej jest bez wątpienia bardzo krótki czas likwidacji szkody, w wielu przypadkach wynoszący maks tydzień.  Istotne jest to że , gdy dojdzie do konfliktu z towarzystwem  dotyczącego wysokości odszkodowania wyliczonego metodą kosztorysową, przyjęcie od niego pieniędzy nie zamyka szansy do dalszego dochodzenia swoich praw. Z gotówkowej formy rozliczeń korzystają zazwyczaj właściciele starszych pojazdów.

Szkoda OC. Bez gotówki.

Ta forma wypłaty odszkodowania jest bardzo wygodna dla kierowcy. Musi tylko znaleźć warsztat, który ma umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Samochód trafia do warsztatu, który rozlicza się z ubezpieczycielem. Kierowca po sprawie odbiera naprawiony samochód.

 

Zalety tej formy likwidacji szkody są łatwe do wskazania. Właściciel pojazdu nie musi szukać pieniedzy w większości przypadków nie musi się także martwić, czy kwota obliczona przez ubezpieczyciela pokryje koszty naprawy. Jest tak zwłaszcza, gdy odszkodowanie jest wypłacane z polisy OC sprawy. W przypadku, gdy korzystamy z naszego autocasco, trzeba uważać.

W umowie z towarzystwem może istnieć zapis, który dotyczy kwestii amortyzacji samochodu, który obejmuje polisa. Wtedy odszkodowanie jest zmniejsza o określony procent wartości części, które będą wymieniane. Jeżeli jest to samochód w miarę nowy, maksymalnie pięcioletni i będzie naprawiany z OC sprawcy, lepiej wybrać bezgotówkową formę likwidacji szkody. Jeżeli jest to auto starsze, warto się zastanowić na formą kosztorysową i skorzystanie z solidnych zamienników oraz warsztatu niezależnego.