Zaniżone odszkodowanie z OC. Dlaczego?

Zaniżone odszkodowanie z OC. Czas na batalię!

Zaniżone odszkodowanie z OC. Odszkodowanie, które wypłacane jest z polisy OC sprawcy, w rzeczywistości nie zawsze starcza na pełną likwidację szkody. Kierowca nie powinien zwlekać i podjąć odpowiednie kroki w celu uzyskania większego odszkodowania.. Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie!

Zaniżone odszkodowanie z OC. Rzeczoznawca rzeczoznawcy nie równy.

Różnica w wycenie szkody między warsztatami i ubezpieczycielami jest ogromna. Czasem chodzi o nawet 5  tysięcy złotych. Natomiast poszkodowany kierowca dostaje dosłownie grosze. Towarzystwa ubezpieczeniowe przypisują też uszkodzenia do wcześniejszych wydarzeń.

Są przykładowo przekonani, że maska był już nieco uszkodzona przed zgłoszoną szkodą. Żadne krzyki i płacze nie przekonają ich, iż się mylą. Rzeczoznawcy z firm ubezpieczeniowych stosują również sztuczkę, zaniżając również stawkę za godzinę robocizny w warsztacie. Dobrą decyzją będzie zwrócenie się do niezależnego rzeczoznawcy, który przygotuje nas do sądowej potyczki. Na podstawie jego badań przekonamy prowadzącego sprawę o naszej słuszności.

Zaniżona wycena tak więc to nie koniec świata. Wycena rzeczoznawcy z firmy ubezpieczeniowej podyktowana jest przede wszystkim polityką finansową firm. Przygotowane przez niego pisma to tylko szacunkowy koszt naprawy szkód. Nie ponosi on odpowiedzialności za efekty swojej pracy. Jest jak zerwany z łańcucha pies. Może bez krępacji manipulować wycenę tak, aby jego pracodawca poniósł jak najmniejsze straty.

Jednocześnie możemy być pewni, że jeśli sami zamówimy wycenę u niezależnego eksperta, będzie ona różnić się od tej pierwszej – zwykle na naszą korzyść. Jeśli powstaną trzy wyceny, będą wynikać z nich najprawdopodobniej trzy zupełnie różne kwoty. Nie można z góry traktować wyceny jak rachunku za naprawę – w jakim stopniu jest prawdziwa, zweryfikuje warsztat w trakcie pracy nad naszym autem.

Zaniżone odszkodowanie z OC. A może na odwrót?

Zdarzają się takie historie,  że rzeczoznawca przysłany przez ubezpieczyciela przyśle nam wycenę, w której wzięto pod najmniejszy element, uzyskując w ten sposób nieracjonalnie wysoką przewidywaną cenę likwidacji szkody.

Dzięki takiej praktyce bardzo często udaje się udowodnić, że naprawa samochodu jest nieopłacalna, gdyż koszt naprawy przekracza zdecydowanie wartość samochodu. Wówczas rozliczenia z punktu widzenia właściciela nie wyglądają wcale różowo.